Jdi na obsah Jdi na menu
 


Základní práce

1. 1. 2008

Základní práce


   Základní prací Rudolfa Steinera o trojčlennosti sociálního organismu je kniha "Hlavní body sociální otázky" (Die Kernpunkte der sozialen Frage). Anthroposofie rozvinula z těchto impulsů (které se nespokojovaly s pouhou myšlenkovou stavbou) celou řadu nových modelů, které se už v praxi osvědčily. Se sociální trojčlenností souvisejí zejména:

Waldorfské školy. Svobodné školy, ve kterých rodiče spolu se speciálně vyškolenými pedagogy vytvářejí možnost učení bez strachu; cílem není jen zprostředkování vědomostí, ale především rozvoj osobností žáků. První z nich založil sám Rudolf Steiner. V Německu je dnes 118 waldorfských škol, v ostatní Evropě 264 a 120 mimo Evropu. Pro menší děti existují obdobné waldorfské školky.

Práce pro mládež zahrnuje mnohé studijní a vzdělávací ústavy, pořádání setkání, umělecké činnosti různého druhu.

Léčebná pedagogika. Existují ústavy a vesničky, kde žijí lékaři a ošetřovatelé s tělesně i duševně postiženými. Zvláštním oddělením jsou vesničky s vlastní zemědělskou a řemeslnou produkcí - hnutí Camphill. V nich i ve školách se usiluje o to, aby z postižených dětí i dospělých byly, jak jen to půjde, plnohodnotné osobnosti.

Univerzita Witten/Herdecke. Založena roku 1982 jako první nestátní vysoká škola v Německu, především se tu vychovávají lékaři.

Nemocnice a kliniky. Necelých dvacet takových institucí pracuje dnes v Evropě. Jde tu o léčení celého člověka s lidskou účastí s pacientem.

Medicína. Lékaři působící v anthroposofickém zaměření zdravotnictví prošli napřed běžným vzděláním školské medicíny, a rozšiřují její působnost o další metody. Společnost anthroposofických lékařů má i vlastní výzkum a školení mladých lékařů. Řada farmaceutických závodů (nejznámější z nich jsou Weleda a Wala) produkují vlastní léky, především z přírodních substancí.

Terapeutická zařízení jsou zdravotnická střediska pro lékařsky předepsanou terapii, často ve spolupráci s praxí lékařů. Provozuje je a jejich rozvoj podporuje Společnost pro rozšířené způsoby léčení.

Domovy starých lidí, pečovatelské domy, pracují také podle lidského obrazu anthroposofie; nejde o útulky, rozvíjejí aktivity a kulturní život.

Vlastní banka. Existuje v Bochumi a dává příklad nového poměru k penězům a kapitálu. "Gemeinnützige Treuhandstelle" (Správa pro obecný prospěch) se věnuje prostředkování darů a "Kredit-Garantie Genossenschaft" (Družstvo pro garantování úvěrů) financuje sociálně prospěšné akce.

Biologicko-dynamické zemědělství. Produkuje za pomoci přírodních preparátů a bez použití chemikálií známé produkty značky Demeter. Ve vedení farem a v majetkovém uspořádání sleduje cestu mezi socialistickými družstvy a kapitalistickými rodinnými farmami. Umění, architektura. Všechna uvedená odvětví jsou různými způsoby proniknuta uměleckým tvořením. Pro všechny druhy umění existují studijní a vzdělávací ústavy. Speciálním odvětvím je zejména eurythmie, používaná také k léčebným účelům.

Střešní organizací všech aktivit je Vysoká škola pro duchovní vědy v Dornachu (Goetheanum) ve Švýcarsku. Její sekce jsou průvodci a pomocníci uvedených aktivit.


V České republice lze získat další na adrese:

Anthroposofická společnost,
Petržílkova 2485
155 00 Praha 5
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář